Представљена књига ,,Додир”

 

У Библиотеци је у петак, 1. 11. 2024. године представљена књига „Додир”, Монаха Теодосија Хиландарца.

„По благослову Монаха, оца Теодосија Хиландарца, ова књига је већ представљена по библиотекама, културним центрима и парохијским салама. У овом делу су приказане слике живота сеоских догађаја и ликова, обојене локалним говором Мачве и Подриња. Лепота ове књиге је у разноврсности, без хронолошке конструкције. 
Монах Теодосије прича о завичају, ситуацијама и људима које сви имамо око себе, а који пролазе кроз наш живот у различитим моментима, али се у неким тачкама укрштају”, рекла је Љиљана Ракић, библиотекар и модератор програма. 

Уз промоцију је приказан и филм  „Колевка”, о ком је говорио Бошко Милосављевић, сценариста и редитељ.

Дешавање је реализовано у сарадњи са Библиотеком Специјалне болнице „Чигота” и Мирјаном Црнчевић, библиотекаром ове установе, која је навела следеће: „Прва књижевност на српском језику настала је у Манастиру Хиландар. Хиландарци-писци нису реткост, већ су управо они отворили уметност писане речи у српском народу. Први у том низу је Свети Сава.
Монах Теодосије животопише приче из свог живота, из своје прошлости.

Назив књиге је необичан - „Додир”. У збирци постоји истоимена прича, у којој се износи дубља симболика додира. Наиме, дечаку који је болестан, отац је положио руку на главу, што се показало исцелитељским. Тај дечак је монах који је написао ову књигу и који тај додир памти читавог живота.
Писац овим причама подсећа на суштинске животне вредности и опомиње да се, упркос свему, оне не забораве.”

Ова књига издата је са благословом Сабора стараца Манастира Хиландара, у издању Задужбине Светог Манастира Хиландара и Архива Војводине.